Argemon meksykański Argemone mexicana

Argemon meksykański (Argemone mexicana L.) – gatunek rośliny z rodziny makowatych (Papaveraceae Juss.). Występuje naturalnie w Meksyku oraz południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych (na obszarze od południowo-wschodniego Teksasu aż po południowo-wschodnią część Karoliny Północnej. Ponadto został naturalizowany w innych częściach świata w strefach od tropikalnej do podzwrotnikowej. Jest uprawiany jako roślina ozdobna. W Polsce zarejestrowany jako gatunek przejściowo dziczejący (efemerofit).

Pokrój roślina jednoroczna dorastająca do 25–80 cm wysokości. Pędy są nagie lub lekko pokryte kolcami. Liście są pierzasto-klapowane, nagie lub kolczaste. Kwiaty płatki mają żółtą barwę i osiągają do 20–35 mm długości. Kwiaty mają 30–50 pręcików o żółtych nitkach. Zalążnia zawiera od 4 do 6 owocolistków. Owoce torebki o kształcie od elipsoidalnego do podłużnego. Są pokryte kolcami. Osiągają 15–45 mm długości i 12–20 mm szerokości.

Biologia i występowanie

Rośnie na nieużytkach oraz suchych łąkach. Występuje na wysokości do 1500 m n.p.m.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-04-24 00:26:31]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=67005731. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.