Mikrozorium oskrzydlone Colysis pteropus

Mikrozorium oskrzydlone, mikrozorium skrzydlate (Leptochilus pteropus) – gatunek paproci z rodziny paprotkowatych. Występuje na obszarach o klimacie umiarkowanym i tropikalnym w Azji Południowej (Indie), w płd. wsch. Azji (Filipiny, Półwysep Malajski), na południu Chin. Spotykana na terenach wilgotnych i zalewowych nad brzegami rzek, strumieni leśnych. Bywa uprawiana w akwariach.

W naturze dorasta do 30 cm wysokości. Kłącze płożące, czepne z gęstym układem korzeniowym. Pokryte jest drobnymi łuseczkami w kolorze brązowym. Liście wyrastają z kłącza po obu jego stronach, tworzą tzw. "ptasie skrzydła" osiągając szerokość 2-7 cm. Brzeg liścia cały lub marszczony.

Biologia i występowanie

Roślina ziemno-wodna, ze względu na miejsce występowania wytworzyła wyraźną różnicę pomiędzy formą wodną a ziemną. Różni się liśćmi jak i sposobem rozmnażania się. Liście formy ziemnej są pierzastosieczne, wodna forma tej rośliny posiada liście lancetowate. Rozmnażanie: Forma ziemna rozwija się generatywne przez zarodniki. Umiejscowienie tych zarodników przebiega wzdłuż głównych nerwów liścia. W przypadku formy wodnej roślina rozmnaża się wegetatywnie za pomocą rozmnóżek. Fałdy występujące na liściach są wyraźne w okresie powstawania na ich końcach zarodnikowych pączków. Z tych bulw rozwija się młoda roślina, która często posiada już własny system korzeniowy a wyglądem przypomina roślinę macierzystą.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 21:05:38]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72155735. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.