Mikrozorium oskrzydlone Colysis pteropus

Mikrozorium oskrzydlone, mikrozorium skrzydlate (Leptochilus pteropus) – gatunek paproci z rodziny paprotkowatych. Występuje na obszarach o klimacie umiarkowanym i tropikalnym w Azji Południowej (Indie), w płd. wsch. Azji (Filipiny, Półwysep Malajski), na południu Chin. Spotykana na terenach wilgotnych i zalewowych nad brzegami rzek, strumieni leśnych. Bywa uprawiana w akwariach.

W naturze dorasta do 30 cm wysokości. Kłącze płożące, czepne z gęstym układem korzeniowym. Pokryte jest drobnymi łuseczkami w kolorze brązowym. Liście wyrastają z kłącza po obu jego stronach, tworzą tzw. "ptasie skrzydła" osiągając szerokość 2-7 cm. Brzeg liścia cały lub marszczony.

Biologia i występowanie

Roślina ziemno-wodna, ze względu na miejsce występowania wytworzyła wyraźną różnicę pomiędzy formą wodną a ziemną. Różni się liśćmi jak i sposobem rozmnażania się. Liście formy ziemnej są pierzastosieczne, wodna forma tej rośliny posiada liście lancetowate. Rozmnażanie: Forma ziemna rozwija się generatywne przez zarodniki. Umiejscowienie tych zarodników przebiega wzdłuż głównych nerwów liścia. W przypadku formy wodnej roślina rozmnaża się wegetatywnie za pomocą rozmnóżek. Fałdy występujące na liściach są wyraźne w okresie powstawania na ich końcach zarodnikowych pączków. Z tych bulw rozwija się młoda roślina, która często posiada już własny system korzeniowy a wyglądem przypomina roślinę macierzystą.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-14 01:13:22]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62613295. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Pteridophyte Phylogeny Group. A community-derived classification for extant lycophytes and ferns. „Journal of Systematics and Evolution”. 54 (6), s. 563–603, 2016. DOI: 10.1111/jse.12229. 
  • Leptochilus pteropus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online]  (ang.).
  • Leptochilus pteropus (Blume) Fraser-Jenk.. W: Plants of the World online [on-line]. Royal Botanic Gardens, Kew. [dostęp 2021-01-05].