Tatarak trawiasty Acorus gramineus

Tatarak trawiasty (Acorus gramineus Sol. ex Aiton) – gatunek byliny, należący do rodziny tatarakowatych (Acoraceae). Występuje w Azji południowo-wschodniej i wschodniej. Poza tym uprawiany jako roślina ozdobna także w Polsce. Rośnie w gęstych lasach, na brzegach strumieni i na łąkach.

Łodyga i liście łodyga kwiatonośna na przekroju jest trójkanciasta, spłaszczona, nierozgałęziona, o wysokości od kilku do 20 cm. Zwieńczona jest kwiatostanem zepchniętym na bok (pozornie bocznym), z powodu pionowo ustawionej liściowej pochwy kwiatostanu (spatha) o długości 10-24 cm i szerokości poniżej 0,5 cm. Liście mieczowate, miękkie i skręcone, ciemnozielone, na szczycie zaostrzone, bez wyraźnego grzbietu. Osiągają zwykle długość 20-45 cm i szerokość od 0,5 do 1 cm. Kwiaty zebrane w kolbowaty i walcowaty kwiatostan o długości 4–10 (rzadko do 14) cm i szerokości ok. 0,5 cm. Gęsto upakowane w kwiatostanie kwiaty są żółtozielone, małe (do 2 mm średnicy), obupłciowe. Kwiaty są zielone, żółtozielone do nieco białawych, o średnicy do 2 mm. Okwiat składa się z 6 błoniastych działek o długości do 1 mm, na szczycie zaostrzonych lub tępych. Pręcików jest 6, z nitkami nieco spłaszczonymi o długości do 1,5 mm i z pylnikami żółtymi. Słupek jest jeden, na szczycie gąbczasty, stożkowaty i zwieńczony bardzo drobnym znamieniem. Owoce podługowato-owalne, gęsto upakowane jagody, o długości nieco ponad 3 mm i szerokości ponad 2 mm, zawierają kilka nasion.

Biologia i występowanie

Zasięg gatunku obejmuje rozległy obszar Azji południowo-wschodniej i wschodniej od północno-wschodnich Indii poprzez Półwysep Indochiński, Filipiny, Chiny po Japonię, Koreę i wschodnią Syberię.

Roślina ozdobna. Ze względu na niewielkie rozmiary nadaje się do niedużych oczek wodnych. Stosowany także w paludariach i akwariach. Uprawia się go w płytkiej wodzie lub w wilgotnym gruncie strefy brzegowej. Tatarak trawiasty lubi miejsca nasłonecznione. Jest to istotne zwłaszcza dla kultywarów z barwnymi liśćmi – im więcej słońca, tym wyraźniejszy jest wzór na liściach. Roślina lecznicza. Surowiec stanowią kłącza, które mają działanie ogólnie wzmacniające, korzystnie oddziałują na przewód pokarmowy; stosowane są w niestrawności, nieżycie żołądka, poza tym również w depresji, nerwicach lękowych i bezsenności.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-02-19 00:01:38]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=69613182. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.