Wilczomlecz obrzeżony Euphorbia marginata

Wilczomlecz obrzeżony, w. białobrzegi (Euphorbia marginata) – gatunek rośliny należący do rodziny wilczomleczowatych. Występuje w stanie dzikim w środkowej i południowej części Ameryki Północnej (stany: – Illinois, Iowa, Minnesota, Kolorado, Montana, Nowy Meksyk, Teksas, Arizona). W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna, czasami dziczejąca.

Pokrój krzaczasta roślina o wysokości do 60 cm i szerokości ok. 30 cm. Posiada kłącze i korzenie przybyszowe. Liście ulistnienie skrętoległe lub naprzeciwległe, liście jasnozielone, lancetowate, ostro zakończone, gładkie. Mają bardzo szerokie białe obrzeżenia i szerokie, podobne do płatków przylistki, które otaczają kwiaty. Kwiaty drobne, zebrane w żółtozielony kwiatostan zwany cyjatium o średnicy do 5 cm. Kwiaty są bardzo zredukowane, składają się tylko z jednego słupka i pręcika. Posiadają białe smugi i plamki.

Jest uprawiana głównie ze względu na swoje ozdobne liście. Może być uprawiana w strefach klimatycznych 4-10. Nadaje się na rabaty, najlepiej prezentuje się uprawiana w pojedynczych egzemplarzach pomiędzy innymi roślinami. Nadaje się też na kwiat cięty. Wymaga wilgotnej gleby, stanowisko może być słoneczne lub półcieniste. Gleba nie może być zbyt żyzna, gdyż wówczas liście rośliny tracą białe obrzeżenia, a więc swoje zalety dekoracyjne. Zazwyczaj rozmnaża się ją przez nasiona, które wysiewa się wczesną wiosną do rozsadnika lub bezpośrednio do gruntu na stałe miejsce. Po wzejściu i rozrośnięciu się przerywa się je.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-04-09 00:06:35]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70056241. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy kwiatów
    • pora kwitnienia
      • czerwiec
      • lipiec

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.