Wrzosiec darlejski Erica ×darleyensis

Wrzosiec darlejski (Erica × darleyensis Bean) – międzygatunkowy mieszaniec roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Otrzymany został w 1905 r. w wyniku skrzyżowania Erica carnea i Erica erigena.

Pokrój zimozielona krzewinka dorastająca do 50 cm (niektóre odmiany). Pędy cienkie. Liście igiełkowate, ustawione pod dużym kątem w stosunku do łodygi. W zależności od odmiany mają kolor od ciemnozielonego do szarozielonego. Są nagie lub owłosione, ułożone po kilka w okółku. Kwiaty zwisłe, o dzbanuszkowatym kształcie, zebrane w grono. Kolory od białego poprzez różowy do ciemnorubinowego. Zakwita wcześnie, z reguły kwitnie od marca do maja, ale czasami nawet od stycznia.

Jest dość pospolicie uprawiany jako roślina ozdobna. Jego walorami są: ładny pokrój, intensywne kwitnienie i długi okres kwitnienia. Jest również doskonałą rośliną okrywową. Rozrasta się szybko. Najlepiej rośnie w sąsiedztwie innych roślin wrzosowatych lub iglaków.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 21:48:54]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72336945. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • marzec
   • kwiecień
   • maj

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.