Akant miękki Acanthus mollis

Akant miękki (Acanthus mollis L.) – gatunek byliny należący do rodziny akantowatych. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, rozprzestrzeniony jednak został jako roślina ozdobna w wielu regionach świata i obecnie występuje (poza Antarktydą) na wszystkich kontynentach. Jest uprawiany również w Polsce.

Łodyga gruba i wzniesiona. Liście głęboko klapowane i ząbkowane, ciemnozielone i błyszczące. Kwiaty kwiatostan w postaci luźnego kłosu. Kwiaty o koronie dwuwargowej. Zebrane są w kwiatostany, które mogą osiągać wysokość do 1,8 m. Ich purpuroworóżowe liście przykwiatowe ostro kontrastują z białymi kwiatami. Owoce torebka ze spłaszczonymi nasionami.

Jest uprawiany jako roślina ozdobna, głównie ze względu na swoje duże i efektowne kwiatostany oraz ozdobne liście. Uprawiane w ogrodach formy mają wyższe pędy kwiatostanowe i bardziej miękkie liście od formy dziko rosnącej. Może rosnąć w cieniu, ale ze względu na kłącza może być jednak trudny do usunięcia. Podczas długotrwałych upałów liście mają tendencję do więdniecia.

Liście akantu miękkiego i akantu kłującego były dla starożytnych rzeźbiarzy i architektów często używanym wzorem do tworzenia dekoracyjnych motywów na głowicach kolumn korynckich.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 18:48:38]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72985847. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.