Czosnek olbrzymi Allium giganteum

Czosnek olbrzymi (Allium giganteum) – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych. Pochodzi z Azji (Afganistan, Iran, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan). W wielu krajach, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Pędy pojedyncza, wzniesiona, prosta, gładka, o wysokości do 120 (150) cm. Liście wszystkie wyrastają w przyziemnej różyczce. Z jednej cebuli wyrasta ich 6–9. Mają długość do 45 cm przy szerokości do 5 cm. Są równowąskie, sinozielone, gładkie. Kwiaty purpurowoczerwone, zebrane na szczycie łodygi w pojedynczą główkę o średnicy do 12 cm. Kwiaty są promieniste, dość drobne, 6–płatkowe, mają 1 słupek i 6 pręcików wyrastających po 3 w 2 okółkach.

Biologia i występowanie

Bylina, geofit. Zakwita dopiero w 2 lub 3 roku od zasadzenia cebuli. Kwitnie w miesiącach czerwiec–lipiec. Cała roślina wydziela charakterystyczny czosnkowy zapach pochodzący od wytwarzanej przez nią alliiny.

Roślina ozdobna. Może być uprawiany pojedynczo na strzyżonym trawniku, w tylnej części rabaty kwiatowej (aby nie zasłaniał niższych roślin), wśród iglaków lub innych roślin zimozielonych. Nadaje się także na kwiat cięty.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-04-10 00:07:16]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=66819938. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.