Krwawnik tarczowaty Achillea clypeolata

Krwawnik tarczowaty (Achillea clypeolata Sm.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. Rośnie dziko w południowo-wschodniej Europie (Albania, Bułgaria, Grecja, Macedonia, Rumunia, Serbia) oraz w Turcji. Jest uprawiany w wielu krajach świata.

Pokrój bylina o wysokości 45-60 cm, tworzy gęste kępy. Liście ulistnienie skrętoległe, liście pierzaste, aromatyczne. Kwiaty drobne, żółte, zebrane w duże baldachogrono na szczycie łodygi. Kwiaty kwitnie od czerwca do lipca. Owoce drobne niełupki.

Roślina ozdobna uprawiana na rabatach. Nadaje się na kwietniki i na kwiat cięty. Zasuszone kwiaty długo utrzymują swoją barwę. Jest rośliną miododajną. Może rosnąć na jałowych glebach, preferuje miejsca słoneczne i raczej suche. Zalecany odczyn gleby (pH) pomiędzy 6,5 a 7,5. Rozmnaża się przez siew nasion wprost do gruntu, przez podział bryły korzeniowej lub przez sadzonki. Zalecany odstęp między sadzonkami 35 cm. Zimą wytrzymuje temperatury do -230C. Po przekwitnięciu należy usuwać kwiatostany. Pędy można zostawić na zimę, ale wiosną należy je silnie przyciąć. W ogrodzie za pomocą kłączy szybko się rozrasta i może zagłuszyć inne rośliny, należy więc kontrolować rozrastanie.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-10-23 00:05:02]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=68522397. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy kwiatów
    • pora kwitnienia
      • czerwiec
      • lipiec