Lepnica kaukaska Silene schafta

Lepnica kaukaska, l. Schafta (Silene schafta S. G. Gmel. ex Hohen.) – gatunek byliny należący do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Pochodzi z Kaukazu.

Pokrój tworzy luźne kępy lub niskie, gęste kobierce o wysokości do 15 cm. Łodyga bardzo krótka i zdrewniała. Wyrastają z niej zielne, wznoszące się i pokładające się, delikatnie owłosione odgałęzienia. Liście ulistnienie nakrzyżległe, liście lancetowate, o długości 2-4 cm, delikatnie gruczołkowato owłosione. Kwiaty zebrane w luźne wierzchotki. Płatki korony są różowokarminowe, na szczycie sercowato wcięte i mają długi paznokieć. Zapylane są przez owady. Owoc zawierająca liczne nasiona torebka.

Roślina ozdobna. Nadaje się do ogródków skalnych i do obsadzania murków. Jest cenną rośliną ozdobną z uwagi na to, że kwitnie późno (sierpień-wrzesień), kiedy inne rośliny skalniaków już przekwitły.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-01-02 00:36:02]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=65759156. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • do kostki (0 < x < 15 cm)