Pierwiosnek japoński Primula japonica

Pierwiosnek japoński, syn. pierwiosnka japońska (Primula japonica Gray) – gatunek byliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. Pochodzi z Japonii.

Pokrój roślina naga, zimotrwała. Tworzy kępy o wysokości do 60 cm i szerokości ok. 45 cm. Liście nagie, eliptyczne, stopniowo u nasady zwężone, jasnozielone. Maja ząbkowane brzegi. Kwiaty zebrane w okółki. Są błyszczące, w kolorze od prawie białego poprzez różowy, purpurowy po szkarłatny.

Jest uprawiany na rabatach jako roślina ozdobna. Jest odporny na mróz (strefy mrozoodporności 5-9). Najlepiej rośnie na wilgotnych glebach. Rozmnaża się go z nasion wysiewanych wczesną wiosną, najłatwiej jednak przez podział rozrośniętych kęp. Wskazane jest usuwanie przekwitniętych kwiatów oraz obumarłych liści.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-28 04:41:56]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62814583. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-03-12]  (ang.).
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-08-15].