Rodgersja kasztanowcolistna Rodgersia aesculifolia

Rodgersja kasztanowcolistna (Rodgersia aesculifolia) – gatunek byliny należący do rodziny skalnicowatych. Pochodzi z górskich obszarów środkowych Chin. W Polsce jest czasami uprawiana jako roślina ozdobna. Liście przypominają z wyglądu liście kasztanowca i stąd pochodzi łacińska i polska nazwa gatunkowa tej rośliny.

Pokrój okazała, szeroko rozrastająca się roślina o wysokości do 1 m. Łodyga bezlistna, cienka, wzniesiona i rozgałęziona. Pod ziemią roślina posiada kłącze. Liście wytwarza tylko długoogonkowe liście odziomkowe o średnicy do 50 cm. Są one dłoniasto złożone, składają się z 5–7 pofałdowanych, wyraźnie unerwionych i drobno ząbkowanych listków o zwężającej się nasadzie i długości do 25 cm. Są sztywne, ciemnozielone, szeleszczące. Kwiaty drobne, białe, zebrane w wiechę na łodydze kwiatowej. Wydzielają przyjemny zapach, szczególnie pod wieczór. Owoc torebki zawierające bardzo drobne nasiona. W Polsce rzadko tylko dojrzewają.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-01-02 00:32:22]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=65751797. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)