Skalnica okrągłolistna Saxifraga rotundifolia

Skalnica okrągłolistna (Saxifraga rotundifolia L.) – gatunek rośliny należący do rodziny skalnicowatych. Występuje w górach środkowej Europy. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Pokrój rośnie pojedynczo lub w luźnych kępkach. W odróżnieniu od większości gatunków skalnic nie tworzy darni. Łodyga wzniesiona, słabo ulistniona, gruczołowato owłosiona. Ma wysokość 15-60 cm i nie rozgałęzia się. Liście ulistnienie skrętoległe. Liście nerkowato-sercowate, o karbowanej blaszce. Liście odziomkowe na długich ogonkach (2-5 razy dłuższych od blaszki). Kwiaty zebrane w rozpierzchłą wierzchotkę na szczycie łodygi. Kwiat promienisty, 5-krotny. Działki kielicha gruczołowato owłosione. Płatki korony mają długość 6-9 mm i są 2-3 razy dłuższe od działek kielicha. Mają podługowaty kształt, są białe i czerwono lub żółto nakrapiane. Wewnątrz korony 5 pręcików i pojedynczy słupek. Owoc torebka z licznymi i drobno brodawkowatymi nasionami.

Biologia i występowanie

Rozwój: bylina, hemikryptofit. Kwitnie od czerwca do września. Siedlisko: brzegi potoków, wilgotne skały.

Bywa uprawiana w ogrodach skalnych jako roślina ozdobna. Wymaga podłoża skalistego, wyłożonego kamieniami, grubym żwirem, szlaką. Nie należy jej nawozić, gdyż zbyt żyzne podłoże jej szkodzi. Przy bezśnieżnej i mroźnej zimie może przemarznąć, dlatego należy ją na zimę okryć np. słomą, gałązkami. Odpowiada jej stanowisko półcieniste, np. za dużym kamieniem.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 01:49:34]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72986385. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • czerwiec
   • lipiec
   • sierpień
   • wrzesień