Tulipan Klusjusza Tulipa clusiana

Tulipan Klusjusza (Tulipa clusiana) – gatunek rośliny z rodziny liliowatych. Pochodzi ze środkowej i zachodniej Azji (Afganistan, Iran, Indie, Pakistan). W naturalnych warunkach Tulipa clusiana występuje na terenach górskich na wysokości 800-2500 m n.p.m.

Pokrój niska, osiągająca wysokość od 15 do 30 cm roślina. Zaliczany jest do jednego z najbardziej efektownych gatunków tulipanów. Kwiaty zazwyczaj na łodydze ma pojedynczy kwiat, ale czasami wyrasta ich kilka. Są gwiazdkowate, u typowej formy w środku białawe z zewnątrz różowe z fioletową nasadą okwiatu, płatki mogą mieć żółte obrzeżenie.

Jest uprawiany jako roślina ozdobna, głównie w gruncie. W Europie jest uprawiany głównie we Włoszech, Grecji oraz na terenach zachodniej Turcji. Szczególnie dobrze nadaje się do uprawy w krajach o łagodnym klimacie, gdyż dla zaindukowania kwitnienia wystarcza mu okres niewielkiego chłodu.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-28 05:49:31]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62822364. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-10].
  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-06-08]  (ang.).