Zrostka Hofmanna Campanula hofmannii

Zrostka Hofmanna (Campanula hofmannii) – gatunek rośliny z rodziny dzwonkowatych. Pochodzi z obszarów Bośni i Hercegowiny. W nazewnictwie polskim występuje pod nazwą zrostki Hofmanna (Symphyandra hofmannii Pant.), jednak według nowszych ujęć taksonomicznych należy do rodzaju dzwonek i ma nazwę Campanula hofmannii (Pant.) Greuter & Burdet.

Pokrój krzaczkowaty, gęsty. Roślina dorasta do ok. 60 cm wysokości i ok. 30 cm szerokości. Liście liście przyziemne okrągłe do strzałkowatych, w rozetach, mają długość do 15 cm, na łodydze liście mniejsze skrętoległe, jajowate, ostro zakończone, grubo ząbkowane, na długich ogonkach, owłosione. Kwiaty wyrastają latem na szczytach pędów. Są kremowożółte, zwisające, dzwonkowate

Jest uprawiana w gruncie jako roślina ozdobna. W Polsce można ją spotkać w niektórych ogrodach botanicznych, w ogródkach przydomowych jest rzadkością. Nadaje się szczególnie do ogrodów skalnych, na rabaty i obwódki rabat. Kwitnie bardzo obficie. Jest byliną, zazwyczaj jednak uprawia się ją jako roślinę dwuletnią, często bowiem po przekwitnięciu zamiera. Jest mrozoodporna (strefa klimatyczna 4-9). Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Rozmnaża się z nasion.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 20:16:29]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72221709. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.