Poncyria trójlistkowa Poncirus trifoliata

Poncyria trójlistkowa, pomarańcza trójlistkowa (Poncirus trifoliata) – gatunek rośliny cytrusowej z rodziny rutowatych, występująca w Chinach.

Pokrój małe drzewo lub krzew o wysokości 1-7 m, posiada na pędach sztywne kolce. Liście złożone z trzech owalnych lub eliptycznych listków o długości 3-6 cm i karbowanych brzegach. Kwiaty złożone z 5-działkowego kielicha, szeroko rozpostartych 5 płatków korony, 1 słupka i licznych pręcików. Owoc duża (średnicy 3-5 cm), żółtozielona jagoda z omszoną skórką. Owoce przyjemnie pachną, jednak są niejadalne.

Ponieważ jest bardziej zimotrwała niż inne rośliny cytrusowe, używana jest przez ogrodników jako podkładka do szczepienia innych roślin cytrusowych i uzyskiwania odpornych na mróz mieszańców np. cytranga (poncyria × pomarańcza) i cytrangokwat (poncyria × kumkwat). W polskich ogrodach spotykana dość rzadko, uprawa tego gatunku jest możliwa do strefy 5, w której leżą nawet najzimniejsze regiony Polski. Szczególnie polecana jest na żywopłoty. Preferuje słoneczne i osłonięte przed wiatrem stanowiska, żyzne i przepuszczalne gleby.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-28 04:39:22]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62819693. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-10].
  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-02-02]  (ang.).
  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)