Cantedeskia etiopska Zantedeschia aethiopica

Cantedeskia etiopska, kallijka etiopska, kalia etiopska, kalla etiopska, bielikrasa etiopska, kalia-lilia etiopska, lilia-ucho świni (Zantedeschia aethiopica) – gatunek rośliny z rodziny obrazkowatych. Pochodzi z Afryki Południowej, ale rozprzestrzenił się także w Australii, Nowej Zelandii, na Hawajach, w Makaronezji i na Maskarenach. Popularna roślina ozdobna, doniczkowa i szklarniowa o trwałych kwiatach. Używana na kwiat cięty, klasycznie do wiązanek ślubnych i wieńców pogrzebowych.

Pokrój bylina posiadająca krótkie, bulwiasto zgrubiałe kłącze z którego wyrastają liście do 1 m długości o jednolicie zielonej, strzałkowato-oszczepowatej blaszce liściowej. Łodyga kwiatonośna wyrasta powyżej liści, w przekroju jest trójkątna a w szczytowym odcinku posiada Kwiatostan kolbowy typowy dla roślin z rodziny obrazkowatych, od dołu objęty śnieżno-białą lub jasnokremową pochwą. Kwiaty żółte, drobne, rozdzielnopłciowe. Owoc jagoda.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 03:05:48]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987045. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)