Achimenes wielkokwiatowy Achimenes grandiflora

Achimenes wielkokwiatowy (Achimenes grandiflora (Schiede) DC.) – gatunek rośliny z rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae Dumort.). Występuje naturalnie w Meksyku i Ameryce Centralnej.

Pokrój dorasta do wysokości około 40–60 cm. Ma cienkie, owłosione, zielone lub czerwone pędy. Liście są wąskie, owłosione i szorstkie. Mają ciemnozieloną barwę na górnej powierzchni oraz bladozieloną lub czerwoną od spodu. Mają 15 cm długości i 8 cm szerokości. Więdną i żółkną pod koniec lata – po okresie kwitnienia. Kwiaty wyrastają z kątów ułożonych na krzyż liści. Są w kształcie rurki zbudowanej z 5 płatków. Mają czerwonawo-fioletową barwę z białym wnętrzem. Dorastają do 4 cm długości i 4 cm średnicy.

Biologia i występowanie

Rośnie naturalnie w Panamie, Kostaryce, Nikaragui, Hondurasie, Salwadorze, Gwatemali oraz Meksyku (w stanach Chiapas i Oaxaca). Rośnie w górach. Występuje na wysokości do około 2450 m n.p.m. Kwitnie od końca czerwca do września (każdy kwiat kwitnie tylko kilka dni, natomiast po przekwitnięciu jednych pojawiają się następne). Lubi stanowiska jasne, jednak nie w pełnym nasłonecznieniu. Najlepiej rośnie w temperaturze 16–18 °C. Za granicę krytyczną uwaga się 7–8 strefę mrozoodporności – roślina może być uszkadzana przy temperaturze poniżej 5 °C. Preferuje glebę próchniczą, dobrze przepuszczalną. Najlepiej rośnie na podłożu o odczynie obojętnym – od 6 do 7,5 pH.

Ma zastosowanie w handlu jako doniczkowa roślina ozdobna. Wyhodowano wiele odmian o kwiatach w różnych kolorach.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-04-16 09:22:57]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=66897896. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.