Echinops bannaticus Echinops bannaticus

Echinops bannaticus Rochel ex Schrad. – gatunek rośliny z rodziny astrowatych (Compositae Gis.). Występuje naturalnie w Europie.

Pokrój bylina o wyprostowanej, sztywnej, czasem rozgałęzionej łodydze. Dorasta do 10 (–15) cm wysokości. Liście są kolczaste i głęboko wcięte. Dorastają do 35 cm długości. Z wierzchu mają ciemnozielona barwę, natomiast od spodu są białawe. Kwiaty mają kulisty kształt. Podobne są do kwiatów ostu. Mają szaroniebieską barwę. Dorastają do 5 cm średnicy.

Biologia i występowanie

Rośnie naturalnie w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Serbii, Macedonii Północnej, Albanii, Grecji, Bułgarii oraz Rumunii. Rośnie między innymi na terenie macedońskiego Parku Narodowego Galiczicy. Ponadto został naturalizowany w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Ma status gatunku zawleczonego w Finlandii, Szwecji, Norwegii, Francji, Belgii oraz Szwajcarii. Kwitnie latem.

Roślina bywa uprawiana jako roślina ozdobna. Wyhodowano takie kultywary jak:'Taplow Blue' – łodyga ma liście i jest sztywna. Liście są kłujące. Z wierzchu mają ciemnozielona barwę, natomiast od spodu są białawe. Kwiaty mają kulisty kształt i stalowo-niebieską barwę. Dorastają do 5 cm średnicy. Kwitnie od lipca do sierpnia. Lubi stanowiska w pełnym nasłonecznieniu lub półcieniu. Preferuje gleby ubogie, dobrze przepuszczalne. 'Blue Glow' – dorasta do 60–90 cm wysokości oraz 38–45 cm szerokości. Liście są srebrno-szare lub niebiesko-zielone. Kwiaty mają niebieską barwę. Kwitną od połowy lata do wczesnej jesieni. Jest odporny na mróz – może rosnąć do 3a strefy mrozoodporności. Dobrze radzi sobie w czasie suszy. Lubi stanowiska w pełnym nasłonecznieniu lub półcieniu. Niektóre części rośliny są trujące w przypadku połknięcia. Czasami w przypadku kontaktu ze skórą może powodować podrażnienie lub reakcje alergiczne. Nadaje się na kwiat cięty. Odmiana ta jest bardzo podobna do E. ritro z liśćmi, które są głęboko wcięte i owłosione.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 21:36:53]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72937615. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy kwiatów
    • pora kwitnienia
      • lipiec
      • sierpień