Klon cissolistny Acer cissifolium

Klon cissolistny, klon winolistny (Acer cissifolium) – gatunek z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W obrębie rodzaju klasyfikowany do sekcji Negundo i serii Cissifolia. Występuje naturalnie w Japonii – na wyspach Honsiu, Kiusiu i Sikoku, a także w południowej części Hokkaido.

Pokrój drzewo dorastające do 15 m wysokości. Kora jest szorstka i żółtoszara. Liście mają kształt jajowaty i są nieregularnie piłkowane. Składają się z trzech listków. Mają długość około 10 cm. Latem liście są zielone, a jesienią przejmują barwę żółtą lub pomarańczowoczerwoną. Kwiaty kwiatostany męskie i żeńskie znajdują się na osobnych roślinach. Kwiaty są drobne i żółte, a same kwiatostany są zwisające. Mają około 10 cm długości. Owoce orzeszki ze skrzydełkami prawie równoległymi. Mają barwę zieloną, a później czerwoną.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 18:49:18]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72327694. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)