Aciphylla colensoi Aciphylla colensoi

Aciphylla colensoi Hook.f. – gatunek roślin z rodziny selerowatych (Apiaceae Lindl.). Występuje endemicznie w Nowej Zelandii.

Pokrój rośnie w postaci pojedynczej lub wielokrotnej rozety, która osiąga do 40–50 cm wysokości i 90 cm średnicy. Liście sztywne, długie i wąskie, z bardzo ostro zakończonymi wierzchołkami. Rozłożone są we wszystkich kierunkach. Mają najczęściej zieloną lub szarozieloną barwę z pomarańczowymi bądź czerwonawymi przebarwieniami. Kwiaty zebrane są w baldachy, a te z kolei w kwiatostan złożony na łodydze, która może osiągnąć do 1 m wysokości. Kwiaty są drobne i mają żółtawą barwę. Między kwiatami znajdują się długie i wąskie kolce.

Biologia i występowanie

Gatunek jest rozprzestrzeniony od góry Hikurangi na Wyspie Północnej do regionu Canterbury na Wyspie Południowej. Roślina zielna. Występuje w klimacie subalpejskim na wysokości od 900 do 1500 m n.p.m. Naturalnymi stanowiskami są zarośla i łąki, najczęściej w miejscach wilgotnych. Dawniej uważano, że gatunek ten wytworzył kolce na kwiatostanach, aby je chronić przed żerowaniem, wymarłych obecnie, ptaków moa. Jednak ten pogląd został obalony ze względu na łatwość żerowania przez sprowadzone zwierzęta, takie jak owce, króliki czy zające. Bardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że charakterystyczne kolce wytworzyły się pod wpływem środowiska. Mają one za zadanie chronić roślinę przez odwadniającym oddziaływaniem wiatrów.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 18:59:57]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72065547. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.