Kasztanowiec krwisty Aesculus pavia

Kasztanowiec krwisty, kasztanowiec pawia (Aesculus pavia L.) – gatunek rośliny z rodziny mydleńcowatych. Pochodzi ze wschodnich terenów Ameryki Północnej. Po skrzyżowaniu z kasztanowcem zwyczajnym utworzył mieszańca zwanego kasztanowcem czerwonym.

Krzew lub małe drzewko o wysokości do 8 metrów. Pień o gładkiej korze, Liście duże, dłoniaste, z 5 wąskoeliptycznymi listkami. Jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwiaty w kolorze czerwonym, zebrane w luźne wiechy. Brzegi płatków kwiatowych są gruczołkowato owłosione. Owoc gładki.

Roślina ozdobna. W Polsce jest rzadko sadzony, gdyż jest wrażliwy na silne mrozy, suszę i zasolenie gleby. Uprawiany jest raczej w szkółkach jako materiał rodzicielski do wytworzenia kasztanowca czerwonego. Roślina ciepłolubna, zalecane strefy uprawy: 7-10. Oprócz typowej formy uprawiane są odmiany, np. `Atrosanquinea` o ciemniejszych, karmazynowych kwiatach.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 19:05:10]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987052. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.