Amarylis nadobny Amaryllis belladonna

Amarylis nadobny (Amaryllis belladonna L.) – gatunek rośliny z rodzaju amarylis z rodziny amarylkowatych, pochodzący z Afryki Południowej, introdukowany do Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej, Europy, Australii i Nowej Zelandii.

Pokrój roślina z cebulami osiągającymi 5-10 cm średnicy. Łodyga wiosną lub latem z każdej cebuli wyrastają 1-2 nagie łodygi o fioletowym zabarwieniu i wysokości 30-60 cm. Liście charakterystyczną cechą tej rośliny jest to, że liście pojawiają się dopiero po przekwitnieniu rośliny. Językowate, stojące liście osiągają 30-50 cm długości i 2-3 cm szerokości. Kwiaty skupienie 2-12 lejkowatych i pachnących kwiatów pojawia się na szczycie łodyg. Okwiat ma 6-10 cm średnicy i tworzony jest przez 6 listków w dwóch okółkach. Barwa listków jest zwykle biała z różowym żyłkowaniem, zdarzają się jednak także kwiaty różowe lub purpurowe, gardziel zwykle żółta.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 19:24:21]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72986761. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.