Orlik Einsela Aquilegia einseleana

Orlik Einsela (Aquilegia einseleana) – gatunek rośliny górskiej z rodziny jaskrowatych, endemicznie występujący w Alpach. Jest rośliną raczej rzadką, rośnie przede wszystkim w Dolomitach, ale spotykana jest również w dolinie Colla w Ticino.

Pokrój 20–40 centymetrowa bylina o cienkich i włóknistych korzeniach, często płożących się po powierzchni ziemi. Pędy kwiatonośne, smukłe, wzniesione ku górze lub podnoszące się, rozgałęzione i owłosione. Liście odziomkowe, rozmieszczone na ogonkach o długości od 4 do 5 cm, wyrastające w rozecie otoczonej obumarłymi liśćmi z zeszłego roku. Blaszka liściowa trójdzielna, o zaokrąglonych koniuszkach, karbowanych lub płatowatych. Nieliczne liście łodygowe o wiele mniejsze, z całobrzegimi i równowąskimi blaszkami. Kwiaty pochylone, ciemnoniebieskie, o długości 2,5–4 cm, przeważnie pojedyncze, rzadziej w grupach po 2 lub 3 na wierzchołku łodygi. Każdy kwiat składa się z 5 podługowato-jajowatych zewnętrznych działek działek kielicha podobnych do płatków korony i 5 tzw. listków miodnikowych tworzących rodzaj dzwonu. Tylny koniec miodnika tworzy prostą, na wierzchołku lekko wygiętą ostrogę, 8–10 mm długości. Kwitnie od czerwca do lipca.

Biologia i występowanie

Rośnie na kamienistych łąkach, piarżyskach i rumoszach skalnych, chętnie na podłożu zawierającym wapń; na wysokościach od 600 do 2600 m n.p.m.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-04-24 00:06:44]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=66986468. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy kwiatów
    • pora kwitnienia
      • czerwiec
      • lipiec