Aquilegia einseleana Aquilegia einseleana

Aquilegia einseleana – gatunek rośliny górskiej z rodziny jaskrowatych, endemicznie występujący w Alpach. Jest rośliną raczej rzadką, rośnie przede wszystkim w Dolomitach, ale spotykana jest również w dolinie Colla w Ticino.

Pokrój 20–40 centymetrowa bylina o cienkich i włóknistych korzeniach, często płożących się po powierzchni ziemi. Pędy kwiatonośne, smukłe, wzniesione ku górze lub podnoszące się, rozgałęzione i owłosione. Liście odziomkowe, rozmieszczone na ogonkach o długości od 4 do 5 cm, wyrastające w rozecie otoczonej obumarłymi liśćmi z zeszłego roku. Blaszka liściowa trójdzielna, o zaokrąglonych koniuszkach, karbowanych lub płatowatych. Nieliczne liście łodygowe o wiele mniejsze, z całobrzegimi i równowąskimi blaszkami. Kwiaty pochylone, ciemnoniebieskie, o długości 2,5–4 cm, przeważnie pojedyncze, rzadziej w grupach po 2 lub 3 na wierzchołku łodygi. Każdy kwiat składa się z 5 podługowato-jajowatych zewnętrznych działek działek kielicha podobnych do płatków korony i 5 tzw. listków miodnikowych tworzących rodzaj dzwonu. Tylny koniec miodnika tworzy prostą, na wierzchołku lekko wygiętą ostrogę, 8–10 mm długości. Kwitnie od czerwca do lipca.

Biologia i występowanie

Rośnie na kamienistych łąkach, piarżyskach i rumoszach skalnych, chętnie na podłożu zawierającym wapń; na wysokościach od 600 do 2600 m n.p.m.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-04-04 00:09:51]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62833589. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • Maria Teresa, Della Beffa: Podręczny Leksykon Przyrodniczy: Rośliny górskie. Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media, s. 88.
 • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2021-03-26]  (ang.).
 • Aquilegia einseleana F.W.Schultz. W: The Plant List (2013). Version 1.1. [on-line]. [dostęp 2015-01-02].
 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • czerwiec
   • lipiec