Araukaria Bidwilla Araucaria bidwillii

Araukaria Bidwilla – gatunek drzewa iglastego z rodziny araukariowatych. Endemit występujący w lasach deszczowych w stanie Queensland w Australii. Strefy mrozoodporności: 9-11.

Pokrój drzewo iglaste, wiecznie zielone, o pokroju jodłopodobnym, korona luźna, początkowo stożkowa, u okazów dojrzałych od góry zazwyczaj zaokrąglona. Konary nagie, ułożone prawie poziomo, igły i gałązki wyrastają tylko na końcach. Liście igły twarde, ostre i szerokie, o długości do 5 cm i szerokości do 1 cm. Kwiaty jest to drzewo dwupienne — męskie i żeńskie szyszki, rosną na osobnych drzewach. Męskie szyszki są wąskie, długości do 20 cm, po zakwitnięciu opadają. Szyszki żeńskie jajowate, po zapyleniu osiągają znaczne rozmiary – do 30 cm i masę do 5 kg. Zdrewniałe łuski ułożone gęsto, z ostrymi wierzchołkami skierowanymi do góry. Nasiona o długości do 5 cm. Pień osiąga wysokość do 50 m.

Nasiona są jadalne, zarówno na surowo, jak i po uprażeniu. Stanowiły ważny element tradycyjnej diety aborygenów australijskich. Drewno twarde i zarazem lekkie, bardzo cenione.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 19:38:10]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72327953. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.