Aremonia agrimonoides Aremonia agrimonoides

Aremonia agrimonoides – gatunek rośliny z monotypowego rodzaju Aremonia z rodziny różowatych. Występuje w Europie południowej i środkowej oraz w Azji Mniejszej (na obszarze między Włochami, Czechami, Słowacją, Ukrainą i Turcją). Rośnie w widnych lasach liściastych i na ich skrajach, na przydrożach śródleśnych i porębach, na murawach i pastwiskach w sąsiedztwie lasów. Kwitnie od maja do lipca, najintensywniej w czerwcu.

Pokrój bylina kłączowa o wzniesionych lub podnoszących się, owłosionych pędach osiągających 5–30 cm wysokości. Liście dolne nieparzysto-pierzaste, o długości 10–20 cm, z listkami jajowatymi, w dwóch–trzech parach. Listek szczytowy i para listków pod nim wyraźnie większa od niżej położonych. Górne, łodygowe liście trójlistkowe. Listki karbowano-ząbkowane. Kwiaty zebrane po 3–5 w kwiatostan wierzchotkowy. Osadzone na krótkich szypułkach. Kielich wsparty kieliszkiem o listkach o długości równej 1/4 działek, które osiągają 2–2,5 mm długości. Korona o płatkach żółtych, dłuższych od kielicha (długości 4–7 mm). Pręciki w liczbie 5–10. Słupek z dwóch owocolistków. Owoce jedna lub dwie niełupki zamknięte w stożkowatym lub walcowatym hypancjum. Owoce kulistawe, ale na jednym z końców z czterema skrzydełkami i elajosomem (ciałkiem tłuszczowym atrakcyjnym dla mrówek, które je przenoszą). Osiągają rozmiary 5–6 × 2,4–3,2 mm.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-09-18 00:05:15]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=68226086. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • maj
   • czerwiec
   • lipiec