Aristolochia littoralis Aristolochia littoralis

Aristolochia littoralis Parodi – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych (Aristolochiaceae Juss.). Występuje naturalnie w Brazylii oraz północnej Argentynie. Ponadto został naturalizowany i jest uprawiany w strefach tropikalnej i subtropikalnej, między innymi w północnej i środkowej części Florydy.

Pokrój pnącze o nagich pędach. Dorasta do 2 m wysokości. Liście mają owalnie sercowaty lub nerkowo sercowaty kształt. Mają 7–9 cm długości oraz 6–10 cm szerokości. Mają siną barwę. Nasada liścia ma grotowaty, podwójnie klapowany kształt. Z tępym wierzchołkiem. Ogonek liściowy jest nagi i ma długość 5 cm. Nibyprzylistki mają 15 mm długości. Kwiaty pojedyncze. Wydzielają przyjemny aromat. Mają żółto-zielonkawą lub białą barwę i 3 cm długości. Są opuchnięte u podstawy. Są osadzone na bezwłosych szypułkach o długości 7 cm. Owoce torebki o cylindrycznym kształcie. Są pomarszczone. Mają 4,5–6,5 cm długości i 2,5 cm szerokości.

Biologia i występowanie

Lubi stanowiska w półcieniu. Preferuje gleby o odczynie obojętnym – od 6,6 do 7,5 pH. Wszystkie części rośliny są trujące. Niektóre źródła podają, że larwy motyli Battus philenor z rodziny paziowatych umierają po żerowaniu na tej roślinie. Na obszarach, gdzie ten gatunek został naturalizowany, jest czasami uważany za szkodliwy chwast lub roślinę inwazyjną.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 19:40:15]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72347656. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)