Bauhinia zmienna Bauhinia variegata

Bauhinia zmienna (Bauhinia variegata) – tropikalne drzewo z rodziny bobowatych (podrodzina Cercidoideae), według dawniejszej klasyfikacji zaliczane do brezylkowatych (Caesalpiniaceae). Strefy mrozoodporności: 10-11. Pochodzi z Półwyspu Indyjskiego (Indie, Bhutan, Nepal) i południowych Chin, gdzie indziej sadzone często jako roślina ozdobna. Ze względu na swe kwiaty nazywane popularnie "drzewem orchideowym" (ang. Orchid tree), ale nie jest spokrewniona ze storczykami.

Pokrój drzewo osiągające do 12 m wysokości, znacznie rzadziej krzew. W wilgotnym i tropikalnym klimacie jest częściowo zimozielone, uprawiane w chłodniejszych rejonach okresowo zrzuca liście. Liście naprzemianległe, o długości 5-20 cm, nasada najczęściej sercowata, na wierzchołku wcięte. Kwiaty pojedyncze, różowe lub bladofioletowe (podobny gatunek Bauhinia purpurea ma ciemniejsze kwiaty), ok. 10 cm, z pięcioma łukowato wygiętymi ku górze pylnikami. Kwiaty mają odcień od niemal białego do różowego, przy czym dwa górne płatki są szersze i ciemniejsze. Kwitnie wczesną wiosną. Owoce duże i płaskie strąki, przez niektórych ogrodników uważane za brzydkie i szpecące drzewo.

W krajach o ciepłym klimacie (strefy 9-12) jest uprawiana w parkach i ogrodach jako roślina ozdobna. Odmiana `Alba` ma pachnące, białe kwiaty z cytrynowożółtymi wybarwieniami. Kwiaty bauhinii stanowią składnik kuchni indyjskiej. W ajurwedzie ma zastosowanie medyczne.

W hinduizmie drzewo kaćnar uznawane za święte. Kwiaty związane z kultem boga Śiwy.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 19:56:21]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987097. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)