Brachychiton klonolistny Brachychiton acerifolius

Brachychiton klonolistny (Brachychiton acerifolius) – gatunek drzewa z rodziny ślazowatych z podrodziny zatwarowych (Sterculioideae). Pochodzi z wschodniej części Australii, lecz często sadzone również w innych częściach świata.

Pokrój drzewo osiągające do 35 m wysokości, kora gładka, szara. Liście zazwyczaj zarówno klapowate, jak i całobrzegie występują na tym samym drzewie. Liście opadają w czasie kwitnienia. Kwiaty koralowoczerwone, zebrane w wiechy do 40 cm długości. Kielich dzwonkowaty. Owoce grube strąki długości do 20 cm. Nasiona jasnożółte, włoski nasienne wywołują podrażnienia skóry.

Lekkie drewno wykorzystywane jest jako namiastka drewna balsa. W Australii popularne drzewo sadzone przy ulicach. Nasiona są jadalne po uprażeniu, sporządza się z nich napój podobny do kawy, bulwy młodych drzew również jadalne.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-09-10 00:04:44]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=71186461. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)