Wąkrotka azjatycka Centella asiatica

Wąkrotka azjatycka (Centella asiatica) – gatunek wieloletnich roślin z rodziny selerowatych (Apiaceae). Jest szeroko rozprzestrzeniona w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Rośnie w miejscach wilgotnych, często w zbiorowiskach trawiastych i na brzegach rzek. Na obszarach górskich sięga do 1900 m n.p.m. Jest ważnym ziołem w tradycyjnej medycynie chińskiej. Ma bardzo długą tradycję wykorzystywania w kosmetyce i ziołolecznictwie z bardzo szerokim spektrum zastosowań.

Pokrój roślina niska, o łodydze cienkiej, płożącej. Ulistniona jest w węzłach. Liście blaszka liści osadzona na ogonkach długości od 0,5 do 10 cm, rzadko 30 cm, jest zaokrąglona lub nerkowata, karbowana na brzegu. Z wierzchu naga, z grubymi, promienistymi żyłkami. Średnica blaszki wynosi od 1 do 6,3 cm. Kwiaty zebrane zwykle po 3–4 w główkokształtne baldachy. Wsparte są dwoma, rzadziej trzema jajowatymi przysadkami. Kwiaty są bezszypułkowe lub krótkoszypułkowe. Płatki białe lub czerwonawo nabiegłe. Owoce okrągłe lub owalne rozłupnie osiągające 2,2 do 3,6 mm długości.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-12-12 00:04:46]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=65567898. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.