Kordylina australijska Cordyline australis

Kordylina australijska (Cordyline australis Hook. f.) – gatunek wiecznie zielonego drzewa z rodziny szparagowatych (dawniej o różnej pozycji w systematyce, m.in. w rodzinie agawowatych, Laxmanniaceae).

Pokrój wiecznie zielone drzewo o wysokości ok. 10 m, formy sadzone poza naturalnym obszarem występowania zwykle znacznie mniejsze lub w formie dużego krzaka. Liście skupione na szczycie pnia, długość od 30 do 80 cm, są niepodzielone, pojedyncze, równowąskie o szerokości ok. 5 cm. W kolorze od ciemnozielonego do żywo zielonego. Kwiaty rozwijają się tylko na starszych okazach. Pojedynczy kwiat jest koloru białego. Zebrane są w bardzo liczne wielkie wiechowate kwiatostany, na długich nawet do 1 m osadkach. Kwitnie w Europie od marca do czerwca. Owoce kuliste, białawe lub niebieskawe wielonasienne jagody. Pień przeważnie prosty, w przekroju okrągły albo tuż nad ziemią widlasto podzielony, co powoduje że wydaje się że drzewo ma wiele pni. W górnej części nierozgałęziony. Kora rudobrunatna z głębokimi, kanciastymi bruzdami, na bardzo starych drzewach niekiedy szara lub szarobrunatna.

Biologia i występowanie

Na obszarze naturalnego występowania rośnie na skraju lasów, na leśnych polanach lub wzdłuż mniejszych cieków wodnych. Sadzona w o parkach i ogrodach. Jest również hodowana w doniczkach, które w okresie letnim mogą znajdować na powietrzu a w okresie zimowy należy je chronić w szklarniach. Drzewo pochodzi z Nowej Zelandii. Od dłuższego czasu sadzona jako roślina ozdobna w Australii, południowej Europie.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-28 01:14:43]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62820838. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Bruno T. Kremer: Drzewa. Warszawa: Świat Książki, 1996, s. 266-267. ISBN 83-7129-141-8.
  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-06-12]  (ang.).