Kordylina australijska Cordyline australis

Kordylina australijska (Cordyline australis Hook. f.) – gatunek wiecznie zielonego drzewa z rodziny szparagowatych (dawniej o różnej pozycji w systematyce, m.in. w rodzinie agawowatych, Laxmanniaceae).

Pokrój wiecznie zielone drzewo o wysokości ok. 10 m, formy sadzone poza naturalnym obszarem występowania zwykle znacznie mniejsze lub w formie dużego krzewu. Liście skupione na szczycie pnia, długość od 30 do 80 cm, są niepodzielone, pojedyncze, równowąskie o szerokości ok. 5 cm. W kolorze od ciemnozielonego do żywo zielonego. Kwiaty rozwijają się tylko na starszych okazach. Pojedynczy kwiat jest koloru białego. Zebrane są w bardzo liczne wielkie wiechowate kwiatostany, na długich nawet do 1 m osadkach. Kwitnie w Europie od marca do czerwca. Owoce kuliste, białawe lub niebieskawe wielonasienne jagody. Pień przeważnie prosty, w przekroju okrągły, tuż nad ziemią widlasto podzielony. Kora rudobrunatna z głębokimi, kanciastymi bruzdami, na bardzo starych drzewach niekiedy szara lub szarobrunatna.

Biologia i występowanie

Na obszarze naturalnego występowania rośnie na skraju lasów, na leśnych polanach lub wzdłuż mniejszych cieków wodnych. Sadzona w parkach i ogrodach. Jest również hodowana w doniczkach, które w okresie letnim mogą się znajdować na powietrzu, a w okresie zimowym należy je chronić w szklarniach. Drzewo pochodzi z Nowej Zelandii. Od dłuższego czasu sadzona jako roślina ozdobna w Australii, południowej Europie.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-01-15 00:06:44]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=69232998. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.