Wianowłostka królewska Delonix regia

Wianowłostka królewska, płomień Afryki (Delonix regia) – gatunek tropikalnej rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae) z podrodziny brezylkowych (Caesalpinioideae). W stanie naturalnym występuje w lasach Madagaskaru, gdzie jest gatunkiem zagrożonym. Ze względu na swoje duże walory dekoracyjne jest powszechnie uprawiany w wielu rejonach świata o tropikalnym klimacie.

Jest to drzewo o wysokości do 9 m z szeroką, kopulastą koroną o średnicy do 18 m. Ma ciemnozielone, podwójnie pierzastodzielne liście. Bardzo obficie zakwita pomarańczowoczerwonymi kwiatami. Jeden płatek w tych kwiatach jest biały z żółtą lub czerwoną plamką. Są duże (mają średnicę do 15 cm), a roślina kwitnie od wiosny do lata. Owocem jest ciemnobrązowy strąk o długości do 60 cm. W okresie suszy traci liście.

Roślina ozdobna, uprawiana w krajach o ciepłym klimacie i uważana za jedno z najpiękniejszych drzew świata. Również w Polsce jest czasami uprawiana w doniczkach jako roślina pokojowa. Istnieją odmiany o różnych kształtach i kolorach kwiatów Na Karaibach ze względu na powszechność tej roślin robi się z niej instrument muzyczny – marakasy.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 21:27:42]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72979258. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.