Wianowłostka królewska Delonix regia

Wianowłostka królewska, płomień Afryki (Delonix regia) – gatunek tropikalnej rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae) z podrodziny brezylkowych (Caesalpinioideae). W stanie naturalnym występuje w lasach Madagaskaru, gdzie jest gatunkiem zagrożonym. Ze względu na swoje duże walory dekoracyjne jest powszechnie uprawiany w wielu rejonach świata o tropikalnym klimacie.

Jest to drzewo o wysokości do 9 m z szeroką, kopulastą koroną o średnicy do 18 m. Ma ciemnozielone, podwójnie pierzastodzielne liście. Bardzo obficie zakwita pomarańczowoczerwonymi kwiatami. Jeden płatek w tych kwiatach jest biały z żółtą lub czerwoną plamką. Są duże (mają średnicę do 15 cm), a roślina kwitnie od wiosny do lata. Owocem jest ciemnobrązowy strąk o długości do 60 cm. W okresie suszy traci liście.

Roślina ozdobna, uprawiana w krajach o ciepłym klimacie i uważana za jedno z najpiękniejszych drzew świata. Również w Polsce jest czasami uprawiana w doniczkach jako roślina pokojowa. Istnieją odmiany o różnych kształtach i kolorach kwiatów Na Karaibach ze względu na powszechność tej roślin robi się z niej instrument muzyczny – marakasy.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-03-07 01:10:56]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62548468. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Delonix regia, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online]  (ang.).
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-25].
  • Poradnik Ogrodniczy - Ogrody Ozdobne, Działkowe i Kwiaty w Domu. [dostęp 2010-02-23].
  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Fabales, [w:] Angiosperm Phylogeny Website [online], Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-09-23]  (ang.).