Erytryna grzebieniasta Erythrina crista-galli

Erytryna grzebieniasta, koralodrzew koguci grzebień (Erythrina crista-galli) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych, pochodzący z Ameryki Południowej, uprawiany w całej strefie tropikalnej i subtropikalnej. W niektórych częściach Australii zwalczany jako chwast. Wytrzymuje spadki temperatury do – 5 °C.

Pokrój rozłożysty krzew, rzadziej drzewo osiągające do 9 m wysokości. Gałęzie pokryte kolcami. Liście naprzemianległe, trójkrotne, listki podługowato-eliptyczne, o długości do 15 cm. Zrzucane w czasie suszy. Ciernie na ogonkach liściowych i nerwie głównym. Kwiaty jaskrawoczerwone, w gronach na końcu gałązki. Dwa górne płatki korony są przekształcone w rurkę zamkniętą wokół pręcików i słupka, dolny płatek duży, o łódkowatym kształcie, o długości do 6 cm. Kwiaty produkują duże ilości nektaru, często skapującego, stąd zwyczajowa nazwa angielska "cry-baby". Owoce strąki o długości do 30 cm i grubości 2 cm.

W krajach o ciepłym klimacie roślina jest sadzona jako roślina ozdobna. Strefy mrozoodporności 8-10.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-03-05 00:11:33]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=69760354. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.