Eukaliptus Gunna Eucalyptus gunnii

Eukaliptus Gunna, eukaliptus górski (Eucalyptus gunnii Hook. f.) – gatunek drzewa należący do rodziny mirtowatych. Pochodzi z Tasmanii.

Pokrój wysokie, wiecznie zielone, szybko rosnące drzewo dorastające 30 m wysokości o nieregularnej, luźno rozgałęzionej i przejrzystej koronie oraz dość prostym i smukłym pniu. Liście mają dwie różne formy. Liście młodociane osiągają wiek 2-3 lat, są ułożone naprzeciwlegle na pędzie, nie posiadają ogonków. Okrągławe, dorastające 6 cm długości i szerokości, szaroniebieskie, lekko oszronione. Liście wieku dojrzałego mogą przetrwać wiele lat, są lancetowato-podłużne, z przodu spiczaste, u nasady liścia klinowato zwężone lub zaokrąglone. Mają do 10 cm długości, są zielone lub srebrzystozielone, ułożone naprzemianlegle, silnie unerwione, z żółtym ogonkiem liściowym 2-3 cm długości. Po roztarciu wydzielają silny zapach. Kwiaty najczęściej zebrane po trzy na wspólnej szypułce, białe z licznymi żółtymi pręcikami, wyrastają w kątach liści, pączki mają na szczycie okrągławą przykrywkę która odrywa się przy rozkwitaniu. Owoc zielona, zdrewniała torebka uwalniająca kilka małych, czarnych nasion. Kora gładka, szarozielona lub pomarańczowa, oddzielająca się pasami i płatami, po złuszczeniu ujawniają się kremowobrązowe warstwy.

Biologia i występowanie

Fanerofit. Roślina jednopienna, owadopylna. Kwitnie w lipcu. Występuje w wilgotnych lasach wyżynnych do 1300 m n.p.m.

Roślina ozdobna Jest jednym z najbardziej wytrzymałych gatunków eukaliptusa, dlatego jest uprawiany jako drzewo ozdobne i parkowe w wielu rejonach świata, również w cieplejszych regionach Europy. Liście juwenilne (młodociane) są cenione jako dodatek do bukietów i kompozycji kwiatowych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-07-24 00:02:35]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=67643051. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • lipiec
 • cechy łodygi
  • szacowana wysokość łodygi
   • wyższa od człowieka (> 200 cm)