Euphorbia bourgeana Euphorbia bourgeana

Euphorbia bourgeana J.Gay ex Boiss. – gatunek rośliny z rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae Juss.). Występuje endemicznie na hiszpańskich wyspach Teneryfa i La Gomera w archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Biologia i występowanie

Występuje na wysokości 600–1050 m n.p.m. Na wyspie La Gomera gatunek znany jest z 13 subpopulacji w czterech miejscach. Z kolei na Teneryfie jest obecny w trzech miejscach: Ladera de Güímar, Afur oraz Teno. Na wyspie La Gomera gatunek ten rośnie w pobliżu dolnej granicy występowania wiecznie zielonych lasów z przewagą wawrzynowatych, znanych jako "Monteverde". Występuje na obszarach o różnym stopniu wilgotności i ekspozycji na wiatr – są to głównie zarośla i lasy. Występuje w takich zespołach roślinności jak Visneo mocanerae-Arbuto canariensis, Lauro-Perseo indicae, Ilici canariensis-Ericeto platycodonis, Pericallido murrayi-Myrico fayae, Brachypodio arbusculae-Junipero canariensis oraz Cisto gomerae-Pino canariensis. Na Teneryfie rośnie na skałach i wzniesieniach w obrębie potencjalnego zakresu występowania lasów "Monteverde". Występuje w takich zespołach roślinności jak Ixantho-Laurion azoricae, bardziej ciepłolubnych Mayteno-Juniperion canariensis, czy krzewiastych Rhamno crenulatae-Hypericetum canariensis i Telinetum canariensis. Często towarzyszącymi gatunkami są między innymi: Erica arborea, Myrica faya, Laurus novocanariensis, Ilex canariensis, Maytenus canariensis, Rubus inermis, Viburnum tinus ssp. rigidum, Rumex lunaria oraz Visnea mocanera.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2020-10-12 16:05:14]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=61071007. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Euphorbia bourgeana (ang.). The IUCN Red List of Threatened Species. [dostęp 25 września 2014].
  • Euphorbia bourgeana J.Gay ex Boiss. (ang.). The Plant List. [dostęp 25 listopada 2014].
  • Józef Mitka: Metodyka oszacowania stopnia zagrożenia populacji roślin i ich siedlisk (pol.). W: Roczniki Bieszczadzkie nr 18 [on-line]. 2010. s. 24–44. [dostęp 2013-12-23].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2013-04-15].