Figowiec sprężysty Ficus elastica

Figowiec sprężysty (Ficus elastica Roxb. ex. Homem.), popularnie zwany fikusem – gatunek rośliny z rodziny morwowatych (Moraceae Link.). Pochodzi z Półwyspu Indyjskiego, Indochin i Malezji. Jest uprawiany w licznych miejscach o klimacie tropikalnym. W Polsce pospolicie uprawiany jako ozdobna roślina doniczkowa.

Pokrój drzewo, osiągające do 30 m wysokości. Posiada liczne korzenie powietrzne. Liście duże, eliptyczne, skórzaste, ciemnozielone, całobrzegie. Kwiaty drobne, rozdzielnopłciowe, znajdujące się na dnie otwartego u góry osadnika kwiatowego o gruszkowatym kształcie. Owoc pogrążone w dnie osadnika orzeszka.

Roślina kauczukodajna: z jego soku mlecznego otrzymuje się tzw. kauczuk assamski. Roślina ozdobna: jest jedną z najczęściej u nas uprawianych roślin doniczkowych. Zwykle uprawia się odmiany 'Decora' i 'Robusta'. Rosną szybko, tworząc rozgałęzione drzewka. Z czasem odrzucają dolne liście. Roślina jest łatwa w uprawie, poleca się ją więc również początkującym hodowcom. Usuwa z pomieszczeń szkodliwy formaldehyd z szybkością 12 µg/h.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 22:08:03]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72328115. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)