Fuksja magellańska Fuchsia magellanica

Fuksja magellańska, f. Magellana, f. zwyczajna (Fuchsia magellanica Lam.) – gatunek rośliny z rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej (Chile i Argentyna), rozprzestrzeniony został także w innych rejonach Ameryki Południowej, w Australii i Nowej Zelandii, Afryce, Makaronezji, wyspach Kanaryjskich, Azorach i Hawajach. W wielu krajach świata jest uprawiany.

Pokrój krzewiasty, rośliny dorastają do 1 m wysokości (w szklarniach wyższe) o liściach jajowatolancetowatych z brzegu ząbkowanych. Kwiaty zwisłe, duże, są osadzone w kątach liści. Mają czerwony kielich i purpurową koronę. Owoc czarna jagoda.

Jest uprawiana jako roślina ozdobna w licznych kultywarach, często będących mieszańcami. W krajach o cieplejszym klimacie (strefy 7-10) jest uprawiana na zewnątrz pomieszczeń. W Polsce ze względu na klimat jest uprawiana jako nietypowa roślina pokojowa. Zimą musi być przetrzymywana z ogrzewanych pomieszczeniach, ale latem zwykle wystawiana jest w pojemnikach na balkony, werandy lub do ogrodu.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-04-11 00:11:05]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62955869. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-01-14]  (ang.).
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-10].
  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)