Bluszcz kolchidzki Hedera colchica

Bluszcz kolchidzki (Hedera colchica) – gatunek pnącza z rodziny araliowatych (Araliaceae). Występuje na Kaukazie i Północnej Anatolii.

Łodyga pnącze i roślina płożąca. Rośnie silnie choć słabiej niż bluszcz pospolity, na ogół dorasta do 10-12 m wysokości. Liście szerokojajowate do eliptycznych, długości 10-20 cm (największe w rodzaju Helix), przeważnie całobrzegie, rzadko słaboklapowane, u podstawy sercowate lub zaokrąglone, skórzaste. Włoski występujące na dolnej stronie liści są promieniste z liczbą promieni do 25 sztuk. Owoc pestkowiec, po dojrzeniu czarny.

Roślina bardziej wrażliwa na niskie temperatury niż bluszcz pospolity przez co rzadziej spotykana w uprawie w klimacie umiarkowanym. Nie lubi gleb suchych i kwaśnych. Uprawiana także jako roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz. W uprawie w Polsce najczęściej spotyka się odmianę – ‘Sulphur Heart’ o jasnozielonych liściach, z nieregularnego kształtu żółtawą plamą na środku. Odmiana efektowna i poszukiwana przez amatorów. Od niedawna także w uprawie H. colchica ‘Dentata Variegata’ o nierównomiernym jasnożółtym brzegu liścia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 22:37:22]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72327664. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.