Roztrzeplin wiechowaty Koelreuteria paniculata

Roztrzeplin wiechowaty (Koelreuteria paniculata Laxm) – gatunek rośliny należący do rodziny mydleńcowatych. Rodzajowa nazwa naukowa roztrzeplinu została nadana na cześć niemieckiego przyrodnika J.G. Koelretura. Gatunek występuje w Chinach, Japonii i w Korei. Rośnie w podszycie świetlistych lasów dębowo-sosnowych.

Korzenie silne, mięsiste, płasko rozprzestrzenione, wrażliwe na zbitą glebę. Pokrój duży krzew lub małe drzewo osiągające wysokość 6-8 (-15) i szerokości 5 metrów. Posiada luźną i szeroką koronę, często krzywą. W młodości korona kulista, w starszym wieku płasko wysklepiona do parasolowatej. Liście opadające na zimę, długości do 35 centymetrów,ustawione skrętolegle, nieparzystopierzasto złożone, składające się z 7-15 podłużniejajowatych listków długości 3-8 centymetrów, barwy ciemnozielonej, natomiast młode listki barwy jaskrawoczerwonej; jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo lub pomarańczowobrązowo. Kwiaty wzniesione w szczytowe luźne wiechy wielkości 15-30 cm. Małe, żółte. Pojawiają się od końca czerwca do lipca. Owoce kuliste, czarne rozdęte torebki o cienkich, pergaminowatych ściankach, początkowo zielonkawe, później czerwonobrązowe. Długo utrzymują się na gałązkach, są bardzo dekoracyjne. Kora jest brązowa z wąskimi, pomarańczowymi paskami.

W Japonii z nasion roztrzeplinu produkuje się różańce.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-01-09 00:46:18]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=65881818. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.