Roztrzeplin wiechowaty Koelreuteria paniculata

Roztrzeplin wiechowaty, mydleniec wiechowaty (Koelreuteria paniculata Laxm.) – gatunek rośliny z rodziny mydleńcowatych. Rodzajowa nazwa naukowa została nadana na cześć niemieckiego przyrodnika Josefa Gottlieba Koelretera. Gatunek występuje naturalnie w Chinach i Korei, gdzie rośnie w podszycie świetlistych lasów dębowo-sosnowych. Został rozpowszechniony jako dekoracyjne drzewo parkowe.

Pokrój duży krzew lub małe drzewo rozgałęziające się już tuż nad ziemią, osiągające wysokość 6–8 (–15) i szerokości 5 metrów. Korona jest kopulasta, szeroka, dość regularna i gęsta. W młodości kulistawa, w starszym wieku płasko wysklepiona do parasolowatej. Liście opadające na zimę, długości do 35 centymetrów, ustawione skrętolegle, nieparzystopierzasto złożone, składające się z 7–15 podłużniejajowatych listków długości 3–8 centymetrów, barwy ciemnozielonej, natomiast młode listki są barwy jaskrawoczerwonej; jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo lub pomarańczowobrązowo. Kwiaty małe – o średnicy ok. 1 cm, składają się z 4 żółtych płatków korony i 5 zielonkawych działek kielicha. Zebrane są w luźne wiechy powstające na szczytach pędów i osiągające do 50 cm długości. Owoce rozdęte torebki o cienkich, pergaminowatych ściankach, początkowo zielonkawe, później czerwonobrązowe. Długo utrzymują się na gałązkach. Zawierają liczne czarne nasiona. Kora brunatnoszara, pionowo bruzdowana lub listewkowana. Gałązki czerwonawobrunatne.

W Japonii z nasion roztrzeplinu produkuje się różańce. Rozpowszechnione w wielu krajach drzewo parkowe.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-05-21 00:15:00]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70402682. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.