Modrzew amerykański Larix laricina

Modrzew amerykański (Larix laricina (Du Roi) K. Koch) – gatunek drzewa iglastego należący do rodziny sosnowatych. Występuje w Ameryce Północnej, na terenie Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Pokrój stożkowy, wąski. Dorasta do 20 m wysokości. Rośnie dość powoli. Korona wąska, gałęzie krótkie, nieco zadarte do góry. Liście igły miękkie, niebieskozielone, o długości 2,5 cm, pod spodem naznaczone dwoma szarymi paskami. Kwiaty męskie niewielkie, bardzo liczne, żółte, wyrastające w dolnej płaszczyźnie pędów. Żeńskie czerwone, sterczące. Roślina wiatropylna. Pień kora pomarańczoworóżowa, dzieląca się na niewielkie, okrągłe łuski. Szyszki niewielkie, do 2 cm długości. Owalne o bladobrązowym zabarwieniu.

Biologia i występowanie

Rośnie zarówno na suchych, górskich zboczach, jak i na terenach podmokłych. Żyje krótko. Potrafi kolonizować nieużytki na długo przed innymi gatunkami.

Drewno jest odporne na gnicie. Dawniej bywało używane przy konstrukcji łodzi. W dzisiejszych czasach do wyrobu słupów, palików. Taniny zawarte w korze, mają zastosowanie w przemyśle garbarskim.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 23:08:54]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72661037. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.