Modrzew zachodni Larix occidentalis

Modrzew zachodni (Larix occidentalis Nutt.) – gatunek drzewa iglastego należący do rodziny sosnowatych. Występuje w Ameryce Północnej, na zachodzie Kanady i północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

PokrójStożkowy, wąski. Dorasta do 50 m wysokości. Jest największym gatunkiem modrzewia. Rośnie bardzo szybko. PieńKora czerwonobrązowa, u dojrzałych osobników gruba i spękana. LiścieIgły, długości do 4 cm, jasnozielone i miękkie w dotyku. Na długopędach wyrastają pojedynczo, zaś na krótkopędach – w gęstym skupieniu. Jesienią żółkną i opadają. KwiatyMęskie żółte, żeńskie czerwone, wyrastają wczesną wiosną. Gatunek jednopienny. SzyszkiOwalna, stercząca, o długości 2 cm, złożona z cienkich łusek nasiennych, spomiędzy których wystają brązowe, wąskie łuski wspierające.

Biologia i występowanie

Występuje w Górach Skalistych oraz Kaskadowych, poniżej 2000 m n.p.m., szczególnie w rejonie jeziora Flat Head na północy stanu Montana, gdzie znajdują się największe znane osobniki. Często tworzy jednogatunkowe lasy. Masowo kolonizuje pogorzeliska leśne.

Drewno przeznaczane jest zwykle na opał lub słupy, ale nadaje się również do prac wykończeniowych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-04-16 00:14:06]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70105814. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.