Lespedeza dwubarwna Lespedeza bicolor

Lespedeza dwubarwna (Lespedeza bicolor) – gatunek dekoracyjnego krzewu z rodziny bobowatych. Występuje w północno-wschodnich Chinach, w Korei, wschodniej Syberii i Japonii.

Pokrój krzew osiągający do 3 m wysokości. Gałęzie łukowato przewisające. Liście trójlistkowe na długich ogonkach, opadające na zimę. Kwiaty niewielkie, różowopurpurowe z białym odcieniem, zebrane w duże wiechowate kwiatostany, wyrastające z kątów liści oraz wierzchołków pędów. Kwitnienie jest bardzo obfite, od końca lipca do jesiennych przymrozków. Owoce jednonasienne strąki.

Biologia i występowanie

Roślina miododajna. Nie ma większych wymagań odnośnie do gleby, nie toleruje stanowisk zbyt wilgotnych. Gatunek nie jest całkowicie odporny na mróz i w uprawie w Polsce środkowej i wschodniej może przemarzać do powierzchni ziemi. Możliwa uprawa w strefach 4-7.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-01-29 00:10:30]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=69443090. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.