Jabłoń kwiecista Malus floribunda

Jabłoń kwiecista (Malus × floribunda) – gatunek niskiego drzewa lub krzewu owocowego z rodziny różowatych. Pochodzenie gatunku nie jest dokładnie znane, określa się je jako Japonię, skąd został sprowadzony do Europy w pierwszej połowie XIX wieku. Obecnie występowanie jej w stanie dzikim jest nieustalone, przypuszcza się, że może być to mieszaniec między Malus baccata i Malus sieboldii (syn. M. toringo).

Pokrój krzew lub drzewo o bardzo szerokiej koronie, często większej niż wysokość. Pędy gałęzie cienkie przewisające. Liście na długopędach liście lekko klapowane, pozostałe w czasie dojrzałości nagie, nie pokryte nalotem ani kutnerem. Kwiaty w początkowym stadium rozwoju pączki kwiatowe barwy karminowo-czerwonej, w czasie rozwijania się pąki kwiatowe stają się różowe potem szybko stają się białe. Średnica rozwiniętych kwiatów wynosi od 2,5 do 3 cm, posiadają 5 płatków. Owoce małe zwykle o średnicy od 6–8 mm, żółtawe.

Gatunek uprawiany ze względów dekoracyjnych–obfite kwitnienie. Hodowla związana z odpornością na parch jabłoni.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 23:33:54]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72336036. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.