Czarnuszka hiszpańska Nigella hispanica

Czarnuszka hiszpańska (Nigella hispanica L.) – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie w Hiszpanii, Portugalii oraz w zachodniej części Afryki Północnej (w Maroku, Algierii i Tunezji).

Pokrój roślina jednoroczna. Dorasta do 35 cm wysokości, a według innych źródeł nawet do 60–90 cm wysokości i 22–38 cm szerokości. Pędy są nagie. Liście są podwójnie lub potrójnie pierzastosieczne, złożone z segmentów o równowąskim kształcie. Mają jasnozieloną barwę. Kwiaty rozwijają się w kątach podsadek o nitkowatym kształcie. Mierzą 3,5–7 cm średnicy. Płatki mają wąsko eliptyczny kształt i niebieskofioletową barwę. Dno kwiatowe jest koloru czarnego, natomiast pręciki są bordowe. Owoce zebrane po 5 mieszki. Są zrośnięte ze sobą w dwóch trzecich swojej długości.

Biologia i występowanie

Rośnie na nieużytkach i terenach uprawnych. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwitnie latem. Dobrze rośnie w pełnym nasłonecznieniu lub w półcieniu. Może rosnąć zarówno na glebach żyznych, jak i ubogich w składniki mineralne. Preferuje podłoże o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego – od 6,1 do 7,8 pH. W lecie potrzebuje umiarkowane ilości wody.

Gatunek bywa uprawiany jako roślina ozdobna (w Stanach Zjednoczonych uprawia się go między innymi w Kalifornii, Teksasie, Maine czy w stanie Nowy Jork). Dobrze komponuje się na rabatach z wieloma rodzajów roślin jednorocznych i z bylinami.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 23:50:47]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987565. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • czerwiec
   • lipiec
   • sierpień