Męczennica miękka Passiflora mollissima

Męczennica miękka (Passiflora mollissima), nazwa handlowa: kuruba – gatunek rośliny z rodziny męczennicowatych. Pochodzi z regionu andyjskiego Ameryki Południowej. Rośnie bardzo szybko, niekiedy, m.in. na Hawajach, uważana za gatunek inwazyjny.

Pokrój pnącze o pędach długości do 20 m. Posiada pochodzące z przekształconych pędów wąsy czepne. Liście naprzemianległe, 3-klapowane, owłosione, do 17 cm długości. Brzeg piłkowany. Kwiaty różowawe do jasnoliliowych, rurka długa, zielona, 5 działek kielicha i 5 płatków korony. Androgynofor z 5 pręcikami i 1 słupkiem o 3 znamionach. Owoc eliptyczna jagoda o długości do 12 cm, z licznymi nasionami, otoczonymi szklistą, pomarańczową osnówką. Skórka początkowo zielona, później żółta.

Sztuka kulinarna: Owoce zazwyczaj zjada się na surowo wraz z pestkami lub bez nich. Gatunek w znacznie mniejszym stopniu wykorzystywany do produkcji soku niż męczennica jadalna.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-01-02 00:24:28]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=65759797. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)