Mietlica rozłogowa Agrostis stolonifera

Mietlica rozłogowa (Agrostis stolonifera L.) – gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych. Jako gatunek rodzimy rośnie w Eurazji i północnej Afryce. Ponadto zawleczony do Ameryki i Australii. W Polsce występuje na całym obszarze kraju.

Liście płaskie, o szerokości 2-6 mm i długości do 10 cm, rowkowane, szarozielone, szorstkie. Języczek liściowy o długości 2-4 mm, zwykle zaostrzony. Pochwy liściowe otwarte i gładkie. Kwiaty zebrane w kwiatostan w postaci wiechy o długości 5-10 cm. W czasie kwitnienia wiecha jest słabo rozpierzchła, po kwitnieniu ścieśniona. Kłoski o długości 2-3 mm, jednokwiatowe, bezostne, o odcieniu fioletowym. Plewy błoniaste, zaostrzone i dłuższe od kłoska. Górna plewka obecna i o połowę krótsza od dolnej. Łodyga źdźbła o wysokości 20-80 cm, rozgałęzione, pokładające się i zakorzeniające w kolankach.

Biologia i występowanie


Wieloletnia trawa kępkowa, kwitnie od czerwca do sierpnia, zasiedla gleby średniożyzne: brzegi wód, mokre łąki i pastwiska. Jest gatunkiem charakterystycznym muraw zalewowych ze związku Agropyro-Rumicion crispi.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:24:36]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52054829. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Plant List. [dostęp 2014-08-26].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-12-26].
barwa kwiatów płatki fioletowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu wiecha
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
wygląd łodygi łodyga pełzająca
wygląd łodygi łodyga gałęzista
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień