Śmiałka wczesna Aira praecox

Śmiałka wczesna (Aira praecox L.) – gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych. Jako gatunek rodzimy występuje w Europie, na Makaronezji, w Turcji i Kaukazie. Ponadto zawleczony do południowej Afryki, Ameryki, Australii i Nowej Zelandii. W Polsce rośnie w zachodniej części kraju.

Liście pochwa liściowa gładka. Języczek liściowy długości 2 mm. Blaszka nitkowata, zwinięta. Kwiaty zebrane w brunatniejące kłoski, te z kolei zebrane w ścieśnioną, kłosokształtną wiechę długości 1,5-3 cm. Szypułki krótsze od kłosków. Plewa dłuższa od kwiatów. Łodyga proste źdźbło do 15 cm wysokości. Owoce ziarniaki.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna lub dwuletnia. Rośnie w miejscach piaszczystych. Kwitnie w kwietniu i maju. Gatunek charakterystyczny muraw napiaskowych ze związku Vicio lathyroidis-Potentillion argenteae i zespołu Airetum praecocis.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:24:55]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53621781. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2014-01-09].
barwa kwiatów płatki brązowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
rodzaj owoców ziarniak
szacowana wysokość łodygi do kostki (0 < x < 15 cm)
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj