Fiołek dwukwiatowy Viola biflora

Fiołek dwukwiatowy (Viola biflora L.) – gatunek rośliny należący do rodziny fiołkowatych. Występuje w górach Azji, Europy i Ameryki Północnej oraz na obszarach arktycznych. W Polsce występuje w Sudetach i Karpatach.

Liście sercowate do nerkowatych, karbowane, na nerwach spodniej strony blaszki nieco owłosione. Na łodydze występują przeważnie 2 liście. Posiadają drobne, podługowate, całobrzegie lub nieco ząbkowane przylistki. Kwiaty żółtocytrynowe, z brunatnymi żyłkami, długości 10-15 mm. Wyrastają po 1-3 w kątach liści. Mają bardzo krótką ostrogę, a ich górne 4 płatki zwrócone są ku górze. Działki kielicha spiczaste, znamię słupka spłaszczone i dwuczęściowe. Łodyga wznosząca się, cienka, osiąga wysokość 10-20 cm. Owoc naga, 3-klapowa torebka zawierająca liczne i drobne nasiona z elajosomem.

Biologia i występowanie


Rozwój
Bylina. Kwitnie od maja do czerwca. Nasiona roznoszone są przez mrówki (myrmekochoria). Wbrew swojej nazwie nie zawsze ma 2 kwiaty, często 1 lub 3. Niektóre kwiaty nie rozwijają się, pozostając na etapie pąka. Następuje w nich samozapylenie.
Siedlisko
Rośnie w wilgotnych, górskich lasach, na wilgotnych skałach, i nad brzegami potoków. W Tatrach występuje od regla dolnego aż po najwyższe piętro turniowe (do 2500 m n.p.m.). Gatunek cieniolubny.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 23:31:03]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=54929359. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd.. ISBN 83-7073-385-9.
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-11-30].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
barwa kwiatów płatki brązowe
symetria kwiatu grzbiecista, z ostrogą
kształt blaszki liście sercowate
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście nerkowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie karbowany
ulistnienie całobrzegie
rodzaj owoców torebki
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec