Leszczynowiec skąpokwiatowy Corylopsis pauciflora

Leszczynowiec skąpokwiatowy (Corylopsis pauciflora Siebold & Zucc.) – gatunek rośliny z rodziny oczarowatych. Pochodzi z Japonii (wyspa Honsiu) i Tajwanu.

Liście jajowate, o długości 3-7 cm, podobne do liści leszczyny. Są krótko owłosione, za młodu czerwonawe. Kwiaty jasnożółte, dzwonkowate, zebrane w krótkie i zwisające kłosy na szczytach pędów. Podsadki wcześnie odpadają. Okres kwitnienia od lutego do kwietnia, przed rozwojem liści. Pokrój dekoracyjny, szerokokrzaczasty krzew liściasty zrzucający liście. Wysokość do 2 m.


Jest czasami uprawiany jako roślina ozdobna, szczególnie w parkach i zieleńcach miejskich. Nie jest całkowicie odporny na mróz: wiosną czasami przemarzają mu młode pędy, dlatego też należy go sadzić w miejscach osłoniętych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 20:15:58]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51729592. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Joachim Mayer, Heinz-Werner Schwegler: Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”. ISBN 978-83-7175-627-6.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-26].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-07-20].
ogólne krzew
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiaty zwisające
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
symetria kwiatu symetria dzwonkowata
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie liście owłosione
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)