Filostachys złotobruzdowy Phyllostachys aureosulcata

Filostachys złotobruzdowy (Phyllostachys aureosulcata McClure) – gatunek bambusa z rodziny wiechlinowatych (traw). Naturalnie występuje w Chinach w prowincjach Jiangsu, Zhejiang i Anhui. Uprawiany w Europie i Ameryce Północnej jako roślina ozdobna ze względu na dużą zimotrwałość. Roślina może być z powodzeniem uprawiana także w warunkach klimatycznych Polski, posiada kilka odmian uprawnych (kultywarów) i form botanicznych.

Pędy żółtozielone z upływem czasu w bruzdach przebarwiają się na kolor żółty. Na stanowiskach naturalnych dorasta maksymalnie do wysokości 10 m przy średnicy pędów 1–4 cm, które czasami w dolnej części nie rosną prosto tylko w formie fantazyjnych zygzaków. Pochwy pędowe paskowane bez plam lub z nielicznymi plamami. Liście ciemnozielone długości 5–17 cm.

Bambus uprawiany w Europie od drugiej połowy XX wieku jako roślina ozdobna. Formy botaniczne i odmiany uprawne różnią się od gatunku między innymi kolorystyką pędów. Wybrane formy i odmiany uprawne:f. pekinensis f. aureocaulis f. spectabilis 'Harbin' 'Harbin Inversa'

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:12:30]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72328074. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • ogólne
    • roślina ozdobna
    • roślina użytkowa
    • kultywar

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.