Miskant olbrzymi Miscanthus giganteus

Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) – gatunek rośliny pochodzenia mieszańcowego z rodziny wiechlinowatych. Mieszaniec miskantu chińskiego (M. sinensis) i miskantu cukrowego (M. sacchariflorus).

Trawa kępowa osiągająca wysokość 2–3,5 m (maksymalnie nawet do 4 m). Średnica pędów waha się od 1 do 3 cm.

Mało wymagająca roślina energetyczna, wykorzystywana do produkcji biopaliw. Nadaje się do bezpośredniego spalenia bądź przerobienia na pelet czy brykiet. Uprawa udaje się dobrze nawet na glebach klasy V i VI pod warunkiem dostatecznego uwilgotnienia w pierwszym roku uprawy. Dobrze znosi zakwaszenie podłoża, rośnie na glebach o pH od 4,5 do 8 (pH optymalne w ok. 6). Wykazuje bardzo wysoką efektywność wykorzystania promieniowania słonecznego oraz dostępnej wody, dzięki czemu z jego uprawy uzyskuje się duży plon biomasy – jego produktywność wynosi 10–30 t/ha s. m. (przy czym plonowanie na poziomie ok. 20–30 t/ha s. m uzyskuje się dopiero po trzecim roku uprawy).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 23:44:37]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72347550. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.